La Pitești a fost marcată Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului
Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului a fost marcată astăzi, 2 aprilie 2025, la Pitești, printr-un marș de solidaritate, menit să crească nivelul de implicare a comunității și a factorilor de decizie în susținerea persoanelor cu autism și a familiilor lor!
Marșul, organizat de Asociația Părinților Copiilor cu Autism Argeș (APCA), a avut loc pe traseul Piața Milea – Piața Primăriei, reunind autorități locale, ONG-uri, reprezentanți ai presei și membri ai comunității piteștene.
Participanții au purtat baloane albastre, simbol internațional al conștientizării autismului, pentru a transmite un mesaj de susținere și respect față de drepturile persoanelor cu tulburări de spectru autist.
Primăria Municipiului Pitești se alătură acestui demers, iluminând în albastru, astăzi, de la ora 20:00, clădirea sediului administrativ din strada Victoriei, în semn de solidaritate și conștientizare.