Prefectul Ioana Făcăleață, în mijlocul credincioșilor într-o zi sfântă!

Autor: Costin Popescu
Publicat la: 02/07/2025

Prefectul Ioana Făcăleață s-a aflat astăzi la Mânăstirea Glavacioc din comuna Ștefan cel Mare, acolo unde a fost oficiată slujba de hram în cinstea marelui Voievod Ștefan cel Mare. Alături de aceasta s-au aflat deputatul PSD de Argeș, Simona Bucura Oprescu, dar și primarul Ion Parpală. 

"Astăzi, în zi sfântă, la Mănăstirea Glavacioc din comuna Ștefan cel Mare am trăit momente emoție profundă și de bucurie sufletească la slujba de hram în cinstea Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt.

M-am bucurat să fiu alături de credincioșii din sudul județului nostru, de doamna deputat Simona Bucura Oprescu, dar și de destoinicul primar Ion Parpală, de domnul viceprimar care păstoresc cu dragoste comunitatea.

Am avut bucuria să ascultăm cuvintele pline de înțelepciune duhovnicească rostite părintele Efrem, starețul acestei mănăstiri binecuvântate.

Mănăstirea Glavacioc este un loc cu adâncă încărcătură spirituală, una dintre cele mai vechi vetre de credință ortodoxă din țară, despre care cronicarul Paul de Alep scria că nu a văzut alta asemenea în toată țara.

Ne-am rugat împreună în această zi de sărbătoare pentru pace, sănătate, înțelepciune și ocrotire divină.

Fie ca pilda și curajul Sfântului Ștefan cel Mare, apărător al creștinătății și iubitor de neam, să ne inspire în fapte și gând!", a transmis prefectul Ioana Făcăleață. 

Ultimele articole din categoria Actualitate